Czy można samodzielnie zamontować nawiewniki w oknach?

artykuł promocyjny


Nawiewniki to ważny element wentylacji grawitacyjnej, przez który realizowany jest pierwszy proces wymiany powietrza w domu, czyli nawiew świeżych mas z zewnątrz. Bez nich nie ma możliwości, aby zadziały się kolejne etapy wentylacji, czyli przepływ czystego powietrza do pomieszczeń brudnych i wywianie zużytych mas na zewnątrz. Dlatego też tak ważna jest praca nawiewników powietrza. Na ich montaż możemy zdecydować się w dowolnym momencie użytkowania stolarki okiennej, również w starych oknach. Pytanie jednak, kto może zamontować nawiewniki w oknach? Z pewnością można to wykonać samodzielnie, ale wymagane są pewne narzędzia i umiejętności. 


Czy można samodzielnie zamontować nawiewniki w oknach?

fot.: Brevis

Nawiewniki pozwalają na efektywne i bezproblemowe wietrzenie pomieszczeń i często są od razu zamontowane w nowej stolarce okiennej. Jednak część okien występuje bez nawiewników, a w momencie ich montażu nie mamy wiedzy, że nawiewniki będą nam potrzebne. Na szczęście można je zamontować w dowolnym momencie, nawet na oknach użytkowanych już od wielu lat. Najczęściej umieszcza się je w górnej części ramy ościeżnicy i skrzydła okna, najlepiej na środku okna lub ewentualnie bliżej klamki. Montaż przy ścianie może powodować problemy przy otwieraniu skrzydła. W celu zamontowania nawiewnika w oknie wykonuje się w nim otwory, w które wkłada się i mocuje nawiewnik, a na koniec zakłada się osłony.

Montaż nawiewników - samodzielnie czy z fachowcem?

fot.: Ventec

 

Warto pamiętać, że dostępne są różne rodzaje nawiewników >> czytaj więcej....


Montaż nawiewników może być wykonany samodzielnie, ale prace montażowe najlepiej jest powierzyć fachowcom, a w przypadku nawiewników okiennych będą to profesjonalni monteży rekomendowani przez producentów okien lub sam sprzedawca okien.

Montaż nawiewników w oknach już użytkowanych - samodzielnie czy z fachowcem?

fot.: Brevis - nawiewniki występują również w różnych kolorach, dzięki czemu bez problemuy dobierzemy je do naszych okien oraz stylu panującego we wnętrzu

 

Czy nawiewniki okienne są obowiązkowe?

 

Głównym zadaniem nawiewników jest wsparcie grawitacyjnej wymiany powietrza w budynku. Dawniej taką funkcję pełniły wszelkie nieszczelności w bryle budynku i samej stolarce okiennej, ale dziś, gdy dążymy do jak najlepszych parametrów izolacyjności, nie możemy zdać się na niekontrolowany napływ powietrza z zewnątrz. W tym celu stosuje się nawiewniki, które pozwalają dostać się powietrzu z zewnątrz do budynku, a blokują dostęp opadom, owadom i innym ciałom obcym. Nie ma jednak prawnej konieczności montażu nawiewników w oknach. 

Co nam dają nawiewniki - o potrzebie stosowania nawiewu okiennego

fot.: Brevis - zasada działania nawiewnika sterowanego ciśnieniem

 

Zmiana parametrów szczelności okien z nawiewnikami - czy warto stosować wentylację w oknach?

 

Szczelne okna to mniejsze rachunki za ogrzewanie i większy komfort akustyczny we wnętrzach, ale też mniejszy dopływ powietrza do domu. Nawiewniki wentylacyjne to nowoczesne rozwiązanie dedykowane do każdego rodzaju okien — drewnianych, z PCV, jak i aluminiowych. Ich ilość zależy od wielkości domu (kubatura) oraz ilości osób. W systemach wentylacji naturalnej ilość powietrza wywiewanego musi być zbliżona do ilości powietrza nawiewanego i na tej podstawie określa się optymalne rozmieszczenie nawiewników. Montuje się w oknach i drzwiach balkonowych w pokojach i sypialniach, ale nie umieszcza się ich w łazienkach.

Montaż nawiewników oznacza zmianę parametrów okien, w tym obniżenie ich termoizolacyjności. Niestety osłabiają się również właściwości akustyczne, co w przypadku budynków zlokalizowanych przy na przykład ruchliwych ulicach ma ogromne znaczenie. Naprzeciw tym niedogodnościom wychodzą producenci i dostarczają coraz to nowsze rozwiązania pozwalające zadbać o komfort domowników bez konieczności pozbawiania budynku świeżego powietrza. I tak na rynku możemy spotkać nawiewniki ze specjalnymi wkładkami do odzysku ciepła, membranami akustycznymi, filtrami antysmogowymi itd. Każdy może zadbać o parametry, na których najbardziej mu zależy. W kontekście zmiany parametrów okna po montażu nawiewników jeszcze ważniejszy wydaje się wybór usługi profesjonalnego montażu przez fachowca z doświadczeniem!

 

Co zamiast nawiewników okiennych?

 

Wentylacja grawitacyjna może działać poprawnie również bez nawiewników, wówczas musimy zadbać o regularne wietrzenie, stosowanie tzw. mikrowentylacji, czyli rozszczelnienia okna lub zdecydować się na wsparcie mechaniczne (wówczas mamy do czynienia z wentylacją hybrydową). Wybór należy do nas!

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ventec, Brevis




Zobacz także
Wavin rozszerza ofertę wentylacji mechanicznej o system dystrybucji powietrza

Wavin rozszerza ofertę wentylacji mechanicznej o system dystrybucji powietrza

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to system kontrolowanej wymiany powietrza w... ¬ więcej...
 
SlimAIR 1000 - centrala rekuperacyjna dla domów jednorodzinnych i mniejszych lokali usługowych

SlimAIR 1000 - centrala rekuperacyjna dla domów jednorodzinnych i mniejszych lokali usługowych

SlimAIR 1000 to centrala rekuperacyjna, dedykowaną do rezydencji i domów jednorodzinnych... ¬ więcej...
 
Czy można samodzielnie zamontować nawiewniki w oknach?

Czy można samodzielnie zamontować nawiewniki w oknach?

Nawiewniki to ważny element wentylacji grawitacyjnej, przez który realizowany... ¬ więcej...
 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.      Systherm Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    ebm Papst    VBW   bartosz logo    Rosenberg Klima  Ventec Vents Mitsubishi Electric armacell logo Global-Tech Provent Stiebel Eltron  Iglotech   Iglotech Klimor   Klima-Therm   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Daikin
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook