Schemat instalacji solarnej

artykuł promocyjny


Instalacja solarna może być stosowana w kilku konfiguracjach w domowym systemie grzewczym. Od wspomagania instalacji c.w.u. po współpracę w ogrzewaniu domu. W zależności od potrzeb oraz komponentów instalacji grzewczej solary mogą pełnić różne funkcje.

 

Instalacja solarna - przykładowe schematy współpracy

 

Najpopularniejszych i najefektywniejszych sposobem wykorzystywania energii słonecznej jest ogrzewanie wody użytkowej, ale kolektory mogą również wspomagać centralne ogrzewanie. Możliwości jest wiele. Oto kilka przykładów wykorzystania techniki solarnej w gospodarstwie domowym:
 

  • Schemat domowej instalacji solarnej do przygotowania C.W.U. na bazie podzespołów De Dietrich - podgrzewacz BSL.. N ze stacją solarną DKSL 6-8 MSB (ER710) zamontowaną na podgrzewaczu za pomocą przewodów połączeniowych (ER414), regulator SOL AEL (ER708), grzałka zanurzeniowa (ER392 lub ER394, opcjonalnie) oraz naczynie wzbiorcze

Podgrzewacz solarny BSL .. N jest podłączony do pola kolektora w ciśnieniowym systemie solarnym (lub systemie samoopróżniania, w zależności od stosowanej stacji solarnej) za pośrednictwem wymiennika solarnego umieszczonego na dnie podgrzewacza. Obieg ten będzie podgrzewać c.w.u. odpowiednio do dostępnej energii słonecznej. W górnej części podgrzewacza drugi wymiennik ciepła podłączony do kotła (ewentualnie uzupełniony o grzałkę zanurzeniową) umożliwia uzyskanie żądanej temperatury c.w.u. w przypadku, gdy obieg solarny będzie niewystarczający. To rozwiązanie jest bardziej kompaktowe i wydajne niż system z 2 podgrzewaczami, ale ma ograniczony przepływc.w.u.; ten system nie jest zalecany przy bardzo wysokim zapotrzebowaniu na c.w.u.. Wspomaganie elektryczne (opcjonalnie) może umożliwić wyłączenie kotła w lecie.

Schemat domowej instalacji solarnej do przygotowania C.W.U.

fot.: De Dietrich

 

  • Schemat zbiorczej instalacji solarnej dla produkcji C.W.U. - górna część (c.w.u.) podgrzewacza FWS może być ładowanaprzez kaskadę kotłów zasilającą obiegi c.o. i obieg c.w.u. podłączony do kolektora c.o. Obieg solarny jest podłączony do dolnej części zasobnikadla wstępnego podgrzewu c.w.u. Obieg grzewczy może być podłączony do dolnej części FWS, np. dla basenu, jeżeli ilość energii słonecznej jest wystarczająca. Aby zwiększyć objętość magazynowania, zasobnik PS może być podłączony równolegle z podgrzewaczem FWS,z pompą wspomagającą i regulatorem MCDB.

Schemat zbiorczej instalacji solarnej dla produkcji C.W.U.

fot.: De Dietrich

  • Schamat instalacji słonecznej przeznaczonej do przygotowania c.w.u.opartej o zestaw 3xGOLD+ - kolektory słoneczne SKN 4.0.-s (1) przekształcają energię promieniowania słonecznego w energię cieplną, która następnie przekazywana jest za pomocą płynu solarnego w celu dalszego jej wykorzystania do przygotowania c.w.u. (3). Transport płynu słonecznego zapewnia zespół pompowy (2). Układ sterujący (6) uruchamia go, gdy temperatura płynu słonecznego w kolektorze (4) jest wyższa niż temperatura wody w zbiorniku (5). Energia grzewcza jest oddawana wodzie użytkowej poprzez wymiennik znajdujący się wewnątrz podgrzewacza (7).

Schamat instalacji słonecznej przeznaczonej do przygotowania c.w.u. - 3xGOLD+

fot.: Buderus



Zobacz także: Jaka jest różnica między kolektorami płaskimi a próżniowymi

 

  • Schemat instalacji solarnej wspomagającej domowy system C.O. W tego typu instalacji system ogrzewania powinien opierać się na niskich parametrach temperaturowych, np. ogrzewanie podłogowe a nadwyżki ciepła w okresie letnim powinny być zagospodarowane, np. do ogrzewania basenu kąpielowego. Aby udział energii z kolektorów w ogrzewaniu był znaczący, budynek powinien zapewniać niskie straty energii cieplnej do otoczenia
     

Schemat instalacji solarnej wspomagającej domowy system C.O.

fot.: Hewalex

  • Schemat kompleksowej instalacji dla ciepłej wody użytkowej, basenu kąpielowego i wspomagania ogrzewania budynku zasilanej energią z baterii kolektorów, kotła CO i kominka

Schemat kompleksowej instalacji

fot.: Hewalex

 


Zobacz także:
 

Kolektory słoneczne - zasada działania Kolektory słoneczne - zasada działania
Systemy solarne Systemy solarne

Jak i gdzie montować kolektory słoneczne

Jak i gdzie montować kolektory słoneczne
Podgrzewacze solarne - przegląd oferty rynkowej Podgrzewacze solarne - przegląd oferty rynkowej


Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Hewalex, De Dietrich, Buderus


Zobacz także
Wspomaganie ogrzewania kolektorami słonecznymi

Wspomaganie ogrzewania kolektorami słonecznymi

Kolektory słoneczne mogą być wartościowym dodatkiem do systemu ogrzewania domu, zwłaszcza... ¬ więcej...
 
Dofinansowania do kolektorów słonecznych 2023 r. Z jakich programów można skorzystać?

Dofinansowania do kolektorów słonecznych 2023 r. Z jakich programów można skorzystać?

Kolektory słoneczne to przyjazne dla środowiska rozwiązanie, które pozwala w... ¬ więcej...
 
Inwestycja w kolektory słoneczne - sprawdzony sposób na najtańsze ciepło

Inwestycja w kolektory słoneczne - sprawdzony sposób na najtańsze ciepło

Kolektory słoneczne a fotowoltaika. Jak wygląda porównanie kolektorów... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook