Zabudowa poddasza

artykuł promocyjny


Poddasze to dość wymagająca przestrzeń w domu. Wykonując jego zabudowę trzeba zadbać o materiały najwyższej jakości o prawidłowo dobranych parametrach i współczynikach oraz, co równie ważne, o wysoką jakość prac. Każdy błąd lub źle dobrana technologia będzie skutkować problemami natury estetycznej i ekonomicznej w przyszłym użytkowaniu poddasza.

 

Zabudowa z płyt gipsowo - kartonowych

 

Płyty gipsowo-kartonowe są najpopularniejszym materiałem wybieranym na zabudowę poddasza. Uważane są za łatwe w obróbce, trwałe i estetyczne. Aby płyty te służyły przez wiele lat, a na ich powierzchniach nie powstawały ślady pęknięć i łączeń, zwłaszcza na skosach, trzeba zadbać o właściwe ich rozłożenie i spoinowanie.

 

Stelaż pod płyty gipsowo - kartonowe

 

Prace montażowe rozpoczynamy od wymierzenia i wyliczenia odpowiedniej ilości listew lub profili oraz łączników. Następnie należy rozplanować punkty mocowań listew drewnianych lub do zaczepienia wieszaków rusztu stalowego. Ich rozstaw to 40-50 cm (równolegle względe siebie) oraz odstęp 70-90 cm między punktami w jednej linii. W trakcie wykonywania rusztu należy zadbać o jego właściwe wypoziomowanie. Montaż płyt, poprzedzony wykonaniem ocieplenia i paroizolacji, rozpoczyna się od najwyższego punktu, w drugiej kolejności robi się ścianki kolankowe oraz przedścianki. Na końcu mocuje się płyty na skosach i w obrębie okien dachowych (wykańczając od dołu skosu), które są najbardziej newralgicznymi punktami - to w ich obrębie dochodzi do powstawania mostków termicznych. Ułożenie płyt we właściwych płyszczyznach wokół okien wpłwa również na ilość światła wpadającego do pomieszczenia.

 

WAŻNE!!!

Puste wnęki w konstrukcji dachu to bardzo niebezpieczne zjawisko, gdyż stanowią gotową trasę rozprzestrzeniania się dymu i płomieni. Szczególnie narażone na to jest powierzchni nad podwieszanym sufitem lub w przestrzeni dachowej, a wszystko pozostaje niewidoczne. Takie miejsca koniecznie należy zabezpieczyć za pomocą materiałów niepalnych.

 

Spoinowanie płyt gipsowo - kartonowych

 

Spoinowanie, czyli trwałe i jak najmniej widoczne połączenia poszczególnych arkuszy płyt w obudowie poddasza powinno zapewniać estetyczne oraz wytrzymałe wykończenie przejawiające się w gładkich powierzchniach. Do tego celu wykorzystuje się specjalne masy i taśmy w kilku opcjach (szklana, papierowa lub tzw. amerykańska czyli Tuff-Tape) do spoinowania płyt. Wykończenie wykonuje się z masy szpachlowej. Miejsca, w których doszło do odsłonięcia gipsu na powierzchni płyty należy pomalować preparatem gruntującym. Następnie płyty spoinujemy na gładko przy użyciu masy do spoinowania, którą pozostawiamy do stwardnienia. Na tak przygotowane spoiny przykleja się taśmę wykorzystując do tego masę finishową (rozprowadzoną pod i na taśmę). Płaszczyznę połączenia najlepiej jest wyszlifować papierem ściernym, np. o gradacji 100-120. Przed rozprowadzeniem powłoki malarskiej warto jest wyrównać chłonność całej ściany i pomalować ją rozcieńczonym gruntem.

 

Co zamiast płyt gipsowo - kartonowych

 

Płyty g-k są najczęściej wybierane na zabudowę poddasza, ale nie jest to jedyna możliwość. Alterantywą jest boazeria drewniana, płyty ze sklejki, płyty MFP, płyty drzewno-magnezytowe, płyta z włóknocementu (hydropanel) oraz specjalna siatka tzw nośnik tynku.
 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ursa




Zobacz także
Jak bezpiecznie korzystać z drabiny? Sprawdź, na co uważać

Jak bezpiecznie korzystać z drabiny? Sprawdź, na co uważać

Przydaje się podczas pracy w ogrodzie, remontu mieszkania i w trakcie prozaicznych czynności,... ¬ więcej...
 
Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Szlifierki kątowe Makita to wydajne elektronarzędzia o niezwykle przemyślanej konstrukcji.... ¬ więcej...
 
Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

W 2024 roku będą obowiązywać kolejne regulacje mające na celu wspieranie polskich... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook