Wybieramy styropian - wizyta w hurtowni budowlanej

artykuł promocyjny


Styropian to najczęściej wybierany materiał termoizolacyjny w naszym kraju. Zakup odpowiedniego styropianu nie jest jednak rzeczą prostą, bo oferta jest bardzo rozbudowana. Płyty, dostępne na rynku, choć z wyglądu podobne, mogą diametralnie różnić się właściwościami. Oto kilka zasad, którymi warto kierować się podczas wizyty w hurtowni budowlanej.

 

Każdy może być specjalistą

 

wybór styropianu

fot.: Wybór styropianu - wizyta w hurtowni

 

Decyzja o zakupie styropianu nie powinna być podjęta pochopnie. Pamiętajmy, że to wybór na lata. Ponieważ wiedza sprzedawców niestety jest często znikoma, przed wizytą w hurtowni, czy składzie budowlanym warto samemu dowiedzieć się więcej o samym styropianie, np. na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (www.producencistyropianu.pl ) oraz na stronie promującego jakość tego wyrobu Programu Gwarantowany Styropian (www.gwarantowanystyropian.pl). Znajdują się tam m.in. zalecenia dotyczące minimalnych parametrów do poszczególnych zastosowań, narzędzia wstępnej weryfikacji jakości styropianu oraz listy producentów, którzy biorą udział w programie jakości.

 

 

Zaczynamy od oznakowania

 

Najważniejsze są cechy wybranej odmiany styropianu, czyli informacja, którą znajdziemy na etykiecie wyrobu. Od tego jakie parametry  wybierzemy oraz czy będą one rzeczywiście spełnione zależy jakość naszego ocieplenia. Uważnie czytajmy więc etykietę, a wszelkie wątpliwości wyjaśniajmy ze sprzedawcą. Oto kilka wskazówek dot. zawartości etykiety styropianu.

 

Etykieta styropianu

fot.: Etykieta styropianu


Planując ocieplanie ścian zwracajmy uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła - lambda (λ), który informuje o izolacyjności produktu. Ważny i miarodajny jest jedynie współczynnik deklarowany (λD). Część producentów posługuje się oznaczeniami marketingowymi, które mogą wprowadzać w błąd co do rzeczywistych cech wyrobów. Zalecana wartość „lambdy” dla styropianu do ocieplania ścian to nie więcej niż 0,040.  Styropian o wyższym współczynniku przewodzenia ciepła może nie zapewnić oczekiwanych oszczędności energii i kosztów ogrzewania.

Wybierając styropian do ocieplania dachów i podłóg należy zwracać szczególną uwagę na twardość styropianu określaną za pomocą poziomu naprężenia ściskającego CS (10). Zalecana minimalna wartość CS(10) dla wyrobów na podłogi to co najmniej 80 kPa. Styropian o niższej twardości może nie zabezpieczyć naszych płytek i posadzek przed pękaniem.  

Ponieważ oba opisane parametry są pochodną gęstości w każdym przypadku należy zwrócić na wagę styropianu. Generalnie im cięższy będzie styropian, tym lepsze będą jego właściwości termoizolacyjne i wytrzymałościowe. Waga styropianu na który się zdecydowaliśmy powinna odpowiadać tej podanej w tabeli na stronie www.gwarantowanystyropian.pl/tabele_minimalnych_wag. Odstępstwo - zwłaszcza wysokie - powinno wzbudzić naszą czujność co do jakości wyrobu.

Weryfikację ułatwi dodatkowe oznakowanie, które wprowadzają na swoich wyrobach Uczestnicy Programu „Gwarantowany Styropian” - czytelna i zrozumiała również dla klientów niezwiązanych z branżą budowlaną dodatkowa tabela wielkości 10x30 cm, zawierająca najważniejsze cechy styropianu oraz jego minimalną gęstość. Tabela uprości sprawdzenie wyroby bezpośrednio na rynku.

 

Przykładowa Tabela dodatkowego oznakowania styropianu

Rys.: Przykładowa Tabela dodatkowego oznakowania styropianu

 

 

Test jakości styropianu

 

Po zweryfikowaniu oznakowania należy wykonać , sprowadzający się do trzech prostych kroków test jakości styropianu. Niezbędna będzie waga. Większość dobrych hurtowni udostępnia ją bez problemów, jeśli nie, wystarczy zwykła waga łazienkowa lub bagażowa.

 

  • Krok 1. Sprawdzamy objętość paczki:  Na etykiecie lub folii wyrobu należy sprawdzić, jaką objętość ma 1m³ styropianu danego typu. Zwykle jest to 0,3 m³.

 

wybór styropianu

 

  • Krok 2. Ważymy paczkę styropianu: Należy zważyć paczkę, a wynik ważenia podzielić przez objętość paczki wyrobu należy sprawdzić, jaką objętość ma 1m³ styropianu danego typu. Zwykle jest to 0,3 m³.

 

wybór styropianu

 

  • Krok 3. Porównujemy wynik ważenia z zaleceniami z tabeli: Wynik tego prostego rachunku trzeba porównać z minimalną wagą danej odmiany warunkującą zgodność parametrów wyrobu z deklaracją. Tabelę wskazującą minimalne wagi dla występujących na polskim rynku odmian styropianu można pobrać ze strony PSPS: http://gwarantowanystyropian.pl/tabele-minimalnych-wag/. Minimalną wagę wyrobów Producentów uczestniczących w programie jakości znajdziemy na samych paczkach.

wybór styropianu

Rys. tabela minimalnych wag

 

 

Przykład obliczeń

 

Z powyższej tabeli wynika, że 1m³ styropianu odmiany EPS 040 powinien ważyć co najmniej 12,5 kg. Jeżeli więc paczka tego styropianu o objętości 0,3 m³  jest lżejsza niż 3,75 kg to jakość tego styropianu może budzić wątpliwości.

Warto korzystać z tabeli minimalnych wag i zabrać ją ze sobą na zakupy. Pozwoli to upewnić się, że inwestujemy pieniądze w wyrób pełnowartościowy.

 

 

Warto kupować dobry styropian

 

Pamiętajmy, że styropian styropianowi nie równy i tylko ten o odpowiednich właściwościach spełni swoją rolę. Nikt nie zadba o nasz interes lepiej niż my sami. Warto więc samodzielnie sprawdzać parametry styropianu na opakowaniu i ważyć paczki, by upewnić się, że za okazyjną ceną nie kryje się wyrób niepełnowartościowy. Inwestycja w dobry styropian zwróci się z nawiązką, bo pozwoli nam obniżyć koszty eksploatacji budynku na wiele kolejnych lat.


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu




Zobacz także
Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Szlifierki kątowe Makita to wydajne elektronarzędzia o niezwykle przemyślanej konstrukcji.... ¬ więcej...
 
Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

W 2024 roku będą obowiązywać kolejne regulacje mające na celu wspieranie polskich... ¬ więcej...
 
Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Rozliczając roczne zeznanie podatkowe, możemy skorzystać z jednej z ulg podatkowych,... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook