Zabudowa rury - jak ukryć rury w łazience

artykuł promocyjny


Rury grzewcze i sanitarne z pewnością nie stanowią ozdoby łazienki. Z jednej strony muszą być niezawodne i ergonomiczne, ale przy tym nie powinny rzucać się w oczy. By je ukryć, nie trzeba kuć ścian. Wystarczy jedynie obudować je płytami kartonowo-gipsowymi. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności wskazane jest montowanie zielonych, impregnowanych płyt gipsowo-kartonowych, które są wodoodporne. Można skorzystać również z wodoodpornych sklejek.

instalacje w łazience Pipelife - jak ukryć rury w łazience

fot.: Pipelife Poland

 

Istnieje wiele sposobów na maskowanie mało estetycznie wyglądających rur w łazience. Najprostszym z nich jest obudowa kartonowo-gipsowa. Płyty tego typu pozwalają na tworzenie nie tylko przestrzeni płaskich, gładkich, ale także nadawanie nietypowych kształtów i łamań. Dzięki nim można tworzyć łuki oraz pilastry, pod którymi z łatwością ukryjemy brzydko wyglądające rury sanitarne. Niewskazane jest zabudowywanie instalacji, do których musimy mieć łatwy i szybki dostęp. Dotyczy to przede wszystkim rury z odpływem wody, montowanej pod umywalką. Musi ona być dokładnie dopasowana do stelaża, co jest dość trudnym zadaniem. Niektórzy producenci proponują stelaże, w których są zaznaczone specjalne otwory. Służą one do tego, by w odpowiednich miejscach podłączyć rury. Tego typu udogodnienie stosuje się przede wszystkim przy montażu umywalek, wc i bidetu. Płyty te zdecydowanie ułatwiają podłączanie urządzeń oraz sam montaż ścianki. Na rynku dostępne są również rury dopasowane do nietypowego montażu. Posiadają one możliwość regulacji długości.
 

Zabudowa rur w łazienceZabudowa rur w łazience

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"


Jeżeli chodzi o zabudowę wanny oczywiście działamy na podobnej zasadzie. Najpierw obudowujemy ją zieloną, impregnowaną płytą kartonowo-gipsową, a następnie kładziemy na nią płytki ceramiczne, tapetę lub po prostu malujemy farbą. Musimy jednak pamiętać o tym, żeby w każdej chwili mieć łatwy dostęp do syfonu. Jest to niezbędne, by w każdym momencie można było go oczyścić lub, gdy zajdzie taka potrzeba, wymienić. Obudowa wanny płytą kartonowo-gipsową, następnie wykładaną płytkami ceramicznymi wymaga wstawienia jednej „maskującej” płytki, mocowanej  na magnesy lub tzw. drzwiczki rewizyjne. Pozwoli to na dogodny i szybki dostęp do instalacji zamieszczonej pod wanną.
 

Zabudowa wannyZabudowa wanny

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

Rury centralnego ogrzewania biegnące po ścianach można zamaskować. Jedną z dawniej wykorzystywanych metod było zamieszczanie karnisza, a na nim zasłony. Ten sposób jednak zabiera cenne miejsce łazienki, a ponadto optycznie zmniejsza pomieszczenie. Kolejnym dość powszechnym sposobem maskowania rur jest malowanie ich farbą podobną do koloru ścian. To rozwiązanie także pozostawia wiele do życzenia, gdyż mimo, że rury nie rzucają się w oczy wciąż mogą psuć aranżację wnętrza lub uniemożliwiać jej stworzenie. I znowu najbardziej godnym polecenia rozwiązaniem jest obudowa ścian płytami kartonowo-gipsowymi. Poza tym, że w doskonały sposób zamaskują one rury, to jeszcze można je wykorzystać do innych celów. Są praktyczne, ponieważ można w nich z łatwością zamontować punktowe oświetlenie, a także powiesić półkę na drobne rzeczy, których w łazience zawsze jest pełno. Można pokusić się również o zabudowę grzejników. Pamiętajmy jednak o tym, że nieestetycznie wyglądające rury centralnego ogrzewania i grzejniki nie mogą być całkowicie zasłonięte. Chodzi przede wszystkim o to, by obudowa była zaprojektowana z myślą o odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Po drugie należy pamiętać o tym, by w każdej chwili w razie awarii mieć do nich wygodny dostęp. Aby stworzyć udany kamuflaż brzydko wyglądającej rury należy sięgnąć po bardziej nietypowe rozwiązania, które zależą tylko inwencji twórczej.

 

Kolejną opcją jest płyta budowlana WIM PLATTE, która daje nam ogromne możliwości w zakresie aranżacji wnętrz. Przystosowana do użytku w pracach polegających między innymi w zabudowywaniu wanien, stelaży WC, pionów kanalizacyjnych, rur i podtynkowych systemów instalacyjnych. Stosowana jako zamiennik płyty GK przy wykonywaniu suchej zabudowy. Warto także zwrócić uwagę na innowacyjność tego produktu: jest lekki, trwały, wielofunkcyjny oraz łatwy w obróbce. Ponadto płyty tego rodzaju charakteryzują się dużą wytrzymałością na obciążenia i sztywnością wykonanej konstrukcji. Dodatkowo posiadają one cechy odporności na wilgoć, pleśń, są bazą izolacji termicznej i akustycznej. W projektowaniu wnętrz z akcentami wymagającymi designerskich półokrągłych i okrągłych kształtów - propozycją jest pionierska płyta budowlana WIM PLATTE nacinana i jednostronnie zbrojona. Zaletą jej jest przede wszystkim funkcjonalność w obszarach szczególnie narażonych na działanie wody i wilgoci. Idealnie komponuje się w konstrukcjach ścianek SPA, zabudowie półokrągłych wanien oraz jacuzzi. Płyta czołowa do zabudowy stelaża podtynkowego WC to produkt z przeznaczeniem do wykonywania zabudowy większości stelaży podtynkowych oraz konstrukcji podwieszanej armatury łazienkowej. Płyta z wyciętymi otworami z prawej/lewej strony doskonale sprawdza się przy zabudowie dwóch stelaży jednocześnie, na przykład WC i bidetu lub WC i umywalki.

płyta budowlana wim platte wimpłyta budowlana nacinana zbrojona jedno i dwustronnie wim platte wimpłyty do zabudowy wc i umywalek wim platte wim


fot.: WIM - płyty budowlane WIM PLATTE, nacinane jedno i dwustronnie zbrojone, płyty do zabudowy WC, bidetów i umywalek

 

zabudowa wykonana z użyciem płyt budowlanych WIM PLATTE

fot.: WIM - zabudowa łazienki wykonana z zastosowaniem płyt budowlanych WIM PLATTE

 


Jak ukryć syfon i wężyki łączące umywalkę z instalacją kanalizacyjną


Jednym ze sposobów na ukrycie elementów syfonu i wężyka łączącego umywalkę z instalacją kanalizacyjną jest zamontowanie półpostumentu (półnogi) lub postumentu (nogi). Rury doprowadzające wodę oraz rury kanalizacyjne można także ukryć przy pomocy stelaża instalacyjnego, który pozwala także na montaż umywalki w nietypowym miejscu. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania możliwe jest przymocowanie umywalki do ściany albo podłogi.
 

Sanitec KOŁO - stelaż podtynkowy do umywalekWERIT - JOMOTech stelaż samodzielny do umywalki z armaturą natynkową

fot.: Konkurs forograficzny "Nasze łazienki"     fot.: WERIT

 

Ponadto mało estetyczne rury możemy ukryć także montując szafkę podumywalkową.

 


Systemy podtynkowe


Coraz większą popularnością w łazienkach cieszą się systemy podtynkowe, stosowane podczas montażu elementów wyposażenia łazienki. Aby ukryć stelaż wc, który także wygląda dość nieestetycznie i zabiera wolną przestrzeń łazienki można zastosować odpowiednie stelaże, które następnie są maskowane. System podtynkowy montuje się przed ułożeniem płytek. Stelaże dzielimy na dwie grupy. Pierwszą z nich stanowią stelaże do lekkiej zabudowy, które okładane są płytą gipsową. Drugie zaś do ciężkiej zabudowy i wtedy zamurowywane są w ścianie z cegły. Jeżeli warunki łazienki nie narzucają jednego, konkretnego rozwiązania zdecydowanie tańszym, ale za to pochłaniającym więcej czasu jest zastosowanie stelaża ciężkiego. Jeżeli zależy nam na czasie warto zainwestować w płyty gipsowe.
 

Sfa Poland - stelaż podtynkowy z wbudowanym sanirozdrabniaczem Saniwall ProWERIT - JOMOTech Zestaw Hygienic, ceramika VitrA oraz przycisk WC

fot.: SFA Poland - SANIWALL Pro - stelaż podtynkowy      fot.: WERIT - JOMOTech Zestaw Hygienic
         z wbudowanym sanirozdrabniaczem                     ceramika VitrA oraz przycisk WC


W ofercie firmy Geberit dostępne jest również rozwiązanie, którego zastosowanie powoduje, że łazienka zusykuje estetyczny wygląd bez konieczności wykonywania kosztownych i długotrwałych prac remontowych. Jest to jest to Geberit Monolith, czyli elegancki moduł z wbudowaną spłuczką natynkową, która może pełnić funkcję rezerwuaru dla toalety stojącej, jak również stelaża ze spłuczką do miski podwieszanej. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom technicznym moduł można łatwo podłączyć do istniejącej instalacji. Bez kucia, bez uzupełniania glazury, bez gruzu. Instalacja wykonywana jest w jednym cyklu, przez jednego montera, a toaleta jest gotowa po zaledwie kilku godzinach.


Multi System firmy Deante jest panelem podtynkowym, co sprawia, że wyróżnia go niezwykle ciekawy, nowoczesny wygląd. Instalacja podłączenia wody z baterią termostatyczną ukryta jest w ścianie, a na zewnątrz widoczne są jedynie eleganckie elementy użytkowe - słuchawka, górna głowica o średnicy 30 cm, sześć dyszy natryskowych i trzy funkcjonalne pokrętła. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że produkt gwarantuje oszczędność miejsca w kabinie natryskowej.
 

Deante - Podtynkowy panel o wielu funkcjach - rewolucja pod prysznicem

fot.: Deante - panel podtynkowy Multi System


Innym rozwiązaniem, które wpływa na estetyczny wygląd łazienki, są baterie podtynkowe. Montaż tego rodzaju baterii w łazience pozwala także na oszczędność miejsca w łazience, widoczne są bowiem tylko elementy do sterowania baterią i wypływu wody. Pozostałe ukryte są pod glazurą lub inną okładziną, dzięki czemu łazienka zyskuje schludny i elegancki wygląd.
 

Ferro - Bateria podtynkowa z dobraną wylewką

fot.: Ferro

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja
Zdjęcia: Deante, WIM, Ferro, SFA Poland, Pipelife Poland, WERIT




Zobacz także
Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Szlifierki kątowe Makita to wydajne elektronarzędzia o niezwykle przemyślanej konstrukcji.... ¬ więcej...
 
Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

W 2024 roku będą obowiązywać kolejne regulacje mające na celu wspieranie polskich... ¬ więcej...
 
Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Rozliczając roczne zeznanie podatkowe, możemy skorzystać z jednej z ulg podatkowych,... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook