Jaki rekuperator wybrać

artykuł promocyjny


Rekuperatory to urządzenia, które cieszą się obecnie dużą popularnością. Rynek dysponuje szeroką gamą tych urządzeń. Głównym elementem, który ma wpływ na sprawność rekuperatora jest wymiennik ciepła i to w zależności od rodzaju wymiennika można mówić o kilku typach rekuperatorów.

Rekuperator  Global-Tech

fot.: GLOBAL-TECH

Daikin - rekuperator VAM-FAKlimor - centrala rekuperacyjna KCX +Onyx SKY

        fot.: VAM-FA Daikin                              fot.: Klimor                                  fot.:Frapol             

 

Rekuperator z wymiennikiem krzyżowym

 

Jest najtańszym, a zarazem najprostszym rodzajem tego urządzenia, które cieszy się też dużą popularnością. Jego działanie polega na tym, że powietrze pobierane z zewnątrz i powietrze usuwane z budynku przepływają pomiędzy równolegle ułożonymi płytami tworzącymi kanały. Sprawność tego typu wymienników wynosi od 50 do 75%. Do głównych zalet rekuperatorów z wymiennikami krzyżowymi należy brak wymogu doprowadzenia dodatkowej energii spoza układu i rozdzielenie strumieni powietrza nawiewanego i usuwanego. Ich wadą jest natomiast podatność na szronienie przy temperaturach od -5°C, co w konsekwencji może doprowadzić do zupełnego braku przepływu przez wymiennik powietrza odprowadzanego z budynku. Istotnym minusem tych rekuperatorów jest także słabnąca z czasem szczelność urządzenia. Jest on bowiem w pełni szczelny na początku eksploatacji, jednak po upływie pewnego czasu może już dochodzić do niepotrzebnych przedmuchów powietrza, co jest związane ze zwiększonym zużywaniem się uszczelek.

 

Centrum Klima - rekupertor  VEKU 1000 HE Vental System

fot.: Lindab - rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym

 

 

Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym

 

jest udoskonaloną wersją wymiennika krzyżowego. Różnica pomiędzy tymi dwiema wersjami urządzeń polega na tym, że w przypadku rekuperatora z wymiennikiem przeciwprądowym powietrze zimne i ciepłe przepływa obok siebie w przeciwnych kierunkach. Dzięki temu zimne powietrze przechodzące przez ostatni odcinek wymiennika ogrzewa się od najcieplejszego powietrza wywiewanego. Co istotne, rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym charakteryzują się wyższą sprawnością niż te z wymiennikiem krzyżowym. Ich sprawność sięga nawet 90%. Ich zaletą jest także wyeliminowanie zjawiska szronienia. Wymiennik przeciwprądowy daje użytkownikowi gwarancję niezawodności i szczelności systemu.

 

Pro-Vent - rekuperator Mistral Smart 300 EC     Rosneberg - centrala wentylacyjna SupraBox

  fot.: Rekuperator z wymiennikiem           fot.: rekuperator SupraBOX 800 H          
przeciwprądowym Pro-Vent                              Rosenberg                         

         

 

 

Rekuperator z wymiennikiem obrotowym (bębnowym)

 

to urządzenie, które posiada ruchomy wymiennik. To droższe rozwiązanie, rzadko stosowane w przypadku domów jednorodzinnych. W przypadku tego modelu wymiennik ma budowę bębna wykonanego z ażurowej masy akumulującej ciepło. W rekuperatorze z wymiennikiem obrotowym ciepłe, zużyte powietrze częściowo miesza się z powietrzem świeżym, przez co wielkość urządzenia jest zwykle większa. Zaletą tego urządzenia jest jego zdolność do odzyskiwania wilgoci z powietrza wyrzucanego, dzięki czemu działanie rekuperatora nie będzie powodowało przesuszania powietrza w okresie zimowym. Wymiennik obrotowy wymaga jednocześnie zastosowania stałego napędu. Ma tę zaletę, że jest odporny na działanie niskich temperatur, a w jego wnętrzu nie osadza się szron. Sprawność rekuperatora z wymiennikiem obrotowym wynosi poniżej 90%, czyli jest zbliżona do poprzednio opisywanego rekuperatora z wymiennikiem przeciwprądowym.

 

Iglotech - Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła Greenair Plaza eco

fot.: Iglotech

 

Rekuperator z wymiennikiem hybrydowym

 

Nawiewane zimą powietrze zawiera w sobie znikomą ilość pary wodnej - dlatego po ogrzaniu na wymienniku ciepła jest odczuwane jako „suche”. W przypadku niewielkich zysków wilgoci z warunków bytwych, niska wilgotność będzie się utrzymywać i może prowadzić m.in. do unoszenia się kurzu i podrażnienia gardła i oczu. Z tego powodu został opracowany wymiennik hybrydowy będący kompromisem pomiędzy dwoma klasycznymi modelami - entalpicznym i temperaturowym. W porównaniu do wymiennika entalpicznego, wymiennik hybrydowy charakteryzuje się niższym odzyskiem wilgoci, ale również wyższą sprawnością temperaturową.

 

Rekuperator ścienny

 

Rekuperator đciennz nie wymaga instalacji rozprowadzającej (kanały). Montuje się go w ścianie. Urządzenie spełnia te same funkcje co typowy rekuperator - odzyskuje ciepło z powietrza. Aby zapewnić komfortową wentylację w całym domu, konieczne jest użycie kilku urządzeń.

HRU-WALL - rekuperacja pokojowa w ścianie

fot.: SBS - rekuperator wewnątrzścienny KELLER HRU-WALL

 

 

Zobacz koniecznie:

 

Rekuperatory - zestawienie oferty producentów
Przegląd oferty rynkowej rekuperatorów

 

Czy warto mieć rekuperator
Czy warto mieć rekuperator?

 

Jak dobrać rekuperator
Jak dobrać rekuperator?


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja KS
Zdjęcia: Daikin, Pro-vent, Frapol, SBS Keller, Iglotech, Lindab, GLOBAL-TECH, Rosenberg, Klimor




Zobacz także
Wavin rozszerza ofertę wentylacji mechanicznej o system dystrybucji powietrza

Wavin rozszerza ofertę wentylacji mechanicznej o system dystrybucji powietrza

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to system kontrolowanej wymiany powietrza w... ¬ więcej...
 
SlimAIR 1000 - centrala rekuperacyjna dla domów jednorodzinnych i mniejszych lokali usługowych

SlimAIR 1000 - centrala rekuperacyjna dla domów jednorodzinnych i mniejszych lokali usługowych

SlimAIR 1000 to centrala rekuperacyjna, dedykowaną do rezydencji i domów jednorodzinnych... ¬ więcej...
 
Czy można samodzielnie zamontować nawiewniki w oknach?

Czy można samodzielnie zamontować nawiewniki w oknach?

Nawiewniki to ważny element wentylacji grawitacyjnej, przez który realizowany... ¬ więcej...
 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.      Systherm Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    ebm Papst    VBW   bartosz logo    Rosenberg Klima  Ventec Vents Mitsubishi Electric armacell logo Global-Tech Provent Stiebel Eltron  Iglotech   Iglotech Klimor   Klima-Therm   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Daikin
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook