Ile kosztuje rekuperator

artykuł promocyjny


Rekuperacja odbywa się dzięki urządzeniu, które nazywa się rekuperatorem. Rekuperator jest często nazywany centralą wentylacyjną, która jest najważniejszym elementem systemu wentylacji mechanicznej typu nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.

 

Kliknij jeśli chcesz wiedzieć >> Wszystko o rekuperacji

 

Rekuperator składa się z następujących elementów:

 

  • obudowy, która jest istotnym elementem rekuperatora, bowiem ma ona wpływ na komfort jego użytkowania. Powinna być izolowana termicznie i akustycznie, aby ograniczyć straty energii i obniżyć poziom hałasu emitowanego przez wentylatory;
  • wymiennika ciepła, nazywany często sercem rekuperatora, gdyż to właśnie wymiennik ciepła odpowiedzialny jest za spełnienie podstawowej funkcji rekuperatora - odzysk energii cieplnej. Wymienniki dzielą się na krzyżowe, przeciwprądowe spiralne, przeciwprądowe proste, obrotowe;
  • filtrów, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń i pyłków, aby nie dostawały się one do pomieszczeń. Znajdują się one przy otworze nawiewnym i wywiewnym. Można ponad to zamontować sobie dodatkowe filtry wyższej jakości, zabezpieczające powietrze przed drobnoustrojami i bakteriami.

Cicha i komfortowa wentylacja z HomeLine 2

fot.: Ekoklimax - rekuperator Homline 2



Poznaj ofertę rynkową rekuperatorów >> Rekuperatory - zestawienie oferty producentów


 

Koszt rekuperacji w domu


 

Posiadanie rekuperacji w domu wiąże się z nakładem inwestycyjnym przebiegającym w trzech etapach - wybór i zakup jednostki, montaż oraz użytkowanie (pobór prądu). Wszystko jest od siebie zależne - droższa jednostka jest zazwyczaj tańsza w eksploatacji. 


Wycena montażu oraz zakupu urządzenia jest undywidualna dla każdego budynku, gdyż zależą od jego wielkości, modelu rekuperatora, rodzaju sterowania itp.

  • cena rekuperatorów waha się od 7 000 do 25 000 złotych w zależności od rodzaju i mocy urządzenia.
  • koszt całkowitego systemu wentylacyjnego z montażem to wydatek pomiędzy 17 a 35 tysiący PLN, w zależności od zastosowanych rozwiązań, typu i sposobu prowadzenia przewodów wentylacyjnych oraz modelu rekuperatora.
  • rekuperator jest urządzeniem wymagającym ciągłej pracy - przez cały rok, w dzień i nocą, dlatego za jego podłączenie do prądu zapłacimy w przybliżeniu ok. 150-260 PLN na rok.
  • wymiana filtrów powinna odbywać się co 3 miesiące - na taki komplet trzeba przeznaczyć ok. 50-70 PLN
  • do tego należy doliczyć przegląd raz w rokuok. 100 PLN i ewentualne naprawy - wycena indywidualna w zależności od zakrsu prac.

Pro-Vent - rekuperator Mistral Pro 450 EC

fot.: Pro-Vent - rekuperator MISTRAL PRO 450 EC

  • przeznaczony do wentylacja obiektów użyteczności publicznej i domów jednorodzinnych o powierzchni do 250 m2
  • wymiary (wys. x dł. x gł.): 540 x 940 x 507 mm 
  • Cena netto kompletnej centrali [zł]: 7 400


Na wydajność pracy jednostki rekuperacyjnej wpływa wiele czynników mających przełożenie na koszty eksploatacji, przeczytaj koniecznie >>
Gdzie montować rekuperator

 

Jak w przypadku każdej instalacji, system rekuperacyjny, można kupić za mniejsze pieniądze. Nie należy jednak oczekiwać w takim wypadku ani wysokich parametrów temperaturowych powietrza, ani skutecznej pracy systemu wentylacyjnego. Tanie urządzenia nie posiadają nowych technologii w swej konstrukcji. Tym samym mogą powodować znaczne zużycie  energii oraz stosunkowo wysokie koszty użytkowania przy niezbyt zadowalających parametrach odzysku ciepła.

fot.: Rekuperatory.pl


Decydując się na rekuperator warto wybrać rozwiązanie sprawdzone, oferowane przez znaną firmę, która zapewni odpowiednią gwarancję i serwis, a także wykonującą instalacje z przewodów sztywnych, posiadających kilkudziesięcioletnią trwałość.
 

Wymiar finansowy należy do ważnych kryteriów w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Coraz częściej mamy jednak na uwadze również inne aspekty, jak na przykład ekologię, dowiedz się więcej >> Inwestycje w oszczędność

 


Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja, stan na czerwiec 2020
Zdjęcia: Pro-Vent, Rekuperatory.pl, Ekoklimax




Zobacz także
Wavin rozszerza ofertę wentylacji mechanicznej o system dystrybucji powietrza

Wavin rozszerza ofertę wentylacji mechanicznej o system dystrybucji powietrza

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to system kontrolowanej wymiany powietrza w... ¬ więcej...
 
SlimAIR 1000 - centrala rekuperacyjna dla domów jednorodzinnych i mniejszych lokali usługowych

SlimAIR 1000 - centrala rekuperacyjna dla domów jednorodzinnych i mniejszych lokali usługowych

SlimAIR 1000 to centrala rekuperacyjna, dedykowaną do rezydencji i domów jednorodzinnych... ¬ więcej...
 
Czy można samodzielnie zamontować nawiewniki w oknach?

Czy można samodzielnie zamontować nawiewniki w oknach?

Nawiewniki to ważny element wentylacji grawitacyjnej, przez który realizowany... ¬ więcej...
 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.      Systherm Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    ebm Papst    VBW   bartosz logo    Rosenberg Klima  Ventec Vents Mitsubishi Electric armacell logo Global-Tech Provent Stiebel Eltron  Iglotech   Iglotech Klimor   Klima-Therm   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Daikin
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook