Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Rozdzielnice elektryczne

artykuł promocyjny


Rozdzielnica elektryczna wchodząca w skład instalacji elektrycznej pozwala na zarządzanie energią, na które składa się regulacja oraz dysponowanie jej przepływem mające wpływ na bezpieczeństwo oraz rozdział energii. Jest to zagadnienie o bardzo szerokim spektrum zastosowania, od domów jednorodzinnych po zaawanasowane obiekty o charakterze przemysłowym. Urządzenie to bowiem jest wykorzystywane w szeroko pojmowanej automatyce procesów technologicznych. 

 

fot.: Hager - rozdzielnice teletechniczne i elektryczne volta

 

Rozdzielnica to końcowy element instalacji elektrycznej, która pozowala na prefabrykację oraz podłączenie poszczególnych obwodów. Rozdzielnica - zgodnie z nazwą służy do rozdziału energii elektrycznej. Czasem można spotkać się również z określeniem skrzynka elektryczna lub tablica rozdzielcza. To na niej spoczywa także zabezpieczenie poszczególnych układów oraz takie spięcie instalacji by mogła ona tworzyć jedną całość.

Natynkowe obudowy instalacyjne PNS 18T

fot.: Noark - natynkowe obudowy instalacyjne PNS 18T




WAŻNE!

Podłączenie rozdzielnicy warto zlecić osobie z uprawnieniami, czyli elektrykowi. Brak doświadczenia oraz wiedzy w trakcie prac montażowych może skutkować szkodami po stronie podłączonych urządzeń elektrycznych, w najgorszym wypadku awet pożaru.


fot.: Hager

 

Funkcjonowanie rozdzielnicy opiera się na doprowadzeniu do niej linii zasilających - w zależności od wielkości rozdzielnicy jest to jedna lub więcej linii oraz wyprowadzenia linii odpływowych. W rozdzielnicy znajdują się także układy zabezpieczeniowe, pomiarowe, sterownicze i sygnalizacyjne. Wszystko musi być połączone odpowiednimi przewodami w systemie izolacyjnym.


                           fot.: Legrand                                         fot.: Pawbol                            

 


W sprzedaży możemy znaleźć:


  • Rozdzielnice dużej mocy, czyli systemy rozdzielnic służą do rozdziału dużych mocy z przeznaczeniem do zasilania infrastruktury budynków bazujące na rozdzielnicach modułowych. Tego typu rozdzielnice wykonuje się na podstawie dostarczonej dokumentacji lub opracowań własnych.
  • Rozdzielnice sterownicze, przeznaczone są dla potrzeb automatyzacji układów: wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, technologicznych. Zastosowane w nich mikroprocesorowe regulatory umożliwiają regulację temperatury, wilgotności, zawartości CO lub CO2, a także sterowanie odzyskiem ciepła. Zabezpieczają instalację przed zamarzaniem, kontrolują pracę wentylatorów oraz stopień zabrudzenia filtrów powietrza.
  • Rozdzielnice z kondensatorami wyposażone w baterie kondensatorów do kompensacji mocy biernej. Są to: baterie tyrystorowe znajdujące zastosowanie w sieciach nn charakteryzujących się częstymi wahaniami obciążenia (zgrzewarki, dźwigi, windy, wtryskarki) oraz baterie kondensatorów z dławikami wykorzystywane w sieciach nn, w których występują wyższe harmoniczne. Do sterowania tych urządzeń wykorzystywane są mikroprocesorowe regulatory mocy biernej.
  • Zestawy pomiarowo-rozdzielcze przeznaczone dla instalacji zasilających hale produkcyjne i budynki mieszkalne. Wielu producentów oferuje także możliwość wykonania w dowolnym wymiarze i kolorze według wytycznych oraz zgodnie z wymogami Zakładów Energetycznych.
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Hager, Legrand, Pawbol, Noark


Zobacz także
Rozdzielnice PAWBOL - Serce instalacji elektrycznej w Twoim domu

Rozdzielnice PAWBOL - Serce instalacji elektrycznej w Twoim domu

Czasy XXI wieku napędzane są elektrycznością, która jest nieodłączną częścią... ¬ więcej...
 
Szyny wyrównujące potencjał PAWBOL - Wyrównaj potencjał

Szyny wyrównujące potencjał PAWBOL - Wyrównaj potencjał

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, dlaczego wyrównanie potencjału... ¬ więcej...
 
Puszki instalacyjne PAWBOL - Solidna podstawa Twojego projektu

Puszki instalacyjne PAWBOL - Solidna podstawa Twojego projektu

Puszki instalacyjne to niezbędne elementy każdego projektu elektrycznego, zapewniające... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook