Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Zasady użytkowania kominka

artykuł promocyjny


Aby móc cieszyć siÄ™ kominkiem przez dÅ‚ugie lata należy pamiÄ™tać o podstawowych zasadach prawidÅ‚owej eksploatacji. Przed rozpoczÄ™ciem użytkowania paleniska należy odczekać okoÅ‚o 4-5 tygodni, żeby nagromadzona wilgoć mogÅ‚a swobodnie odparować z elementów montażowych kominka np.: przewód kominowy, elementy kamienne, okap kominkowy. Po odczekaniu tego okresu można przystÄ…pić do pierwszej próby. Nie należy Å‚adować do paleniska zbyt dużo drewna, a dopÅ‚ywy powietrza powinny być zredukowane, żeby pierwszy ogieÅ„ nie byÅ‚ zbyt intensywny. ZwiÄ™kszać temperaturÄ™ progresywnie, aby nie doprowadzić do zbyt szybkich dylatacji i szoków termicznych. W ciÄ…gu 10 dni należy umiarkowanie korzystać z paleniska, by umożliwić caÅ‚kowite wyschniÄ™cie kominka.
 

Zobacz także:

 

Wartość energetyczna drewna opałowego - tabela

 

Podczas pierwszych prób może wydobywać siÄ™ nieprzyjemny zapach spowodowany naddatkiem farby i innych konserwantów. Po okresie wysychania kominka należy zrobić intensywnÄ… próbÄ™ palenia, która caÅ‚kowicie zlikwiduje nieprzyjemne zapachy (nie sÄ… one toksyczne). Palenisko przewidziane jest do opalania tylko drewnem, zabronione jest używanie wÄ™gla lub jego pochodnych. Można używać także brykietów sprasowanego drewna, lecz nie należy jednorazowo skÅ‚adać do paleniska wiÄ™cej niż 10 sztuk. Najlepsze do kominka jest drewno twarde np. dÄ…b, grab, buk, kasztanowiec, brzoza, o maksymalnym stopniu wilgotnoÅ›ci 20% co oznacza, że drewno powinno być przechowywane pod zadaszeniem przez okres od 18 do 24 miesiÄ™cy od momentu Å›ciÄ™cia.
 

kominek Nordpeis
 

Korzystanie z drewna zwiÄ™kszonej wilgotnoÅ›ci spowoduje zÅ‚e spalanie oraz szybkie brudzenie siÄ™ szyby i przewodu kominowego. Nie należy spalać w kominku odpadów z plastiku, gumy, kauczuku i innych tÅ‚ustych produktów, które powodujÄ… zanieczyszczenie atmosfery i zwiÄ™kszajÄ… ryzyko zapalenia siÄ™ przewodu kominowego. Należy stopniowo naÅ‚ożyć cienkie gaÅ‚Ä…zki, nastÄ™pnie kawaÅ‚ki drewna nie grubsze niż 3 cm. Podpalać papierem lub specjalnÄ… podpaÅ‚kÄ…. Po zapaleniu zamknąć drzwiczki i otworzyć maksymalnie wszystkie dopÅ‚ywy powietrza. Nie zapomnijmy o otwarciu szybra jeżeli nasze palenisko jest w niego wyposażone. Gdy drewienka już dobrze siÄ™ palÄ… należy doÅ‚ożyć grubszego drewna. Nie należy nigdy używać do podpalania benzyny ani alkoholu nawet w celu podsycenia ognia. Å»eby uÅ‚atwić podpalanie należy zawsze zostawić na rusztach pewnÄ… ilość popioÅ‚u lecz w taki sposób ażeby nie blokowaÅ‚ otworów w ruszcie, przez które dopÅ‚ywa powietrze. Szyber można zamykać dopiero po odpowiednim rozpaleniu i rozgrzaniu siÄ™ paleniska.

Gdy palenisko nie funkcjonuje prawidÅ‚owo to może to być spowodowane przez warunki atmosferyczne np.: w czasie dużych wiatrów zbyt duży ciÄ…g kominowy; w czasie mgÅ‚y zanik ciÄ…gu kominowego. Jeżeli palimy z drzwiczkami uchylonymi do góry należy otworzyć szyber, ażeby nie spowodować cofania dymu do mieszkania. Tak samo należy go otworzyć gdy dokÅ‚adamy drewna do paleniska. Gdy otwieramy drzwiczki na bok należy to robić bardzo powoli, ażeby nie spowodować cofniÄ™cia dymu do mieszkania. Po doÅ‚ożeniu drewna należy zwiÄ™kszyć w pierwszym momencie intensywnoćś palenia w celu odprowadzenia pary wydobywajÄ…cej siÄ™ z paliwa. Palenie bardzo maÅ‚ym pÅ‚omieniem powoduje zÅ‚e spalanie, przez co komin zanieczyszcza siÄ™ szybciej. Nie należy palić przy zupeÅ‚nie otwartym popielniku, gdyż palenisko osiÄ…ga wtedy zbyt duże temperatury, które mogÄ… spowodować odksztaÅ‚cenie elementów żeliwnych bÄ…dź ich pÄ™kniÄ™cie. DopÅ‚ywy powietrza znajdujÄ… siÄ™ w drzwiczkach popielnika i sÄ… doprowadzone bezpoÅ›rednio pod ruszt paleniska oraz po bokach, którymi to otworami dopÅ‚ywa powietrze przed drzwiczkami paleniska, ażeby stworzyć strumieÅ„ powietrza nie dopuszczajÄ…cy do osadzania siÄ™ sadzy na szybie w drzwiczkach.
 

kominek Nordpeis
 

Moc grzewcza paleniska zależy w najwiÄ™kszym stopniu od rodzaju spalanego drewna i sposobu jego Å‚adowania do paleniska... Należy wiedzieć, że Å›rednio-twarde i suche drewno w kawaÅ‚ku o dÅ‚ugoÅ›ci 50 cm i Å›rednicy 6 cm waży 1 kg.; Å›rednicy 10 cm waży 3 kg: Å›rednicy 15 cm 7 kg. Przy intensywnym paleniu należy używać kawaÅ‚ków drewna o maÅ‚ej Å›rednicy np. 6-8 kawaÅ‚ków o Å›rednicy 6 cm. Przy paleniu ciÄ…gÅ‚ym używać grubych kawaÅ‚ków drewna np. 3 kawaÅ‚ki o Å›rednicy od 13-15 cm. Moc znamionowa paleniska jest mierzona w Å›ciÅ›le okreÅ›lonych warunkach w ciÄ…gu 3 godzin z Å‚adunkiem 17,5 kg suchego drewna.. Autonomia paleniska wynosi 8 godzin ciÄ…gÅ‚ego palenia przy Å‚adunku 17,5 kg drewna z zamkniÄ™tymi dopÅ‚ywami powietrza i zamkniÄ™tym szybrem. Ażeby zapewnić dobre spalanie należy zawsze dokÅ‚adać drewna gdy w palenisku jest jeszcze duży żar. W przypadku jego braku rozpoczynać rozpalanie drobnym drewnem, ażeby nie doprowadzać do zbyt szybkiego zabrudzenia szyby przez zÅ‚e spalanie.

 

 

Podstawowe zasady użytkowania kominka:

 

  • nigdy nie lać wody na palenisko w celu zagaszenia ognia
  • nigdy nie pozostawiać w pobliżu drzwiczek paleniska rzeczy wrażliwych na temperaturÄ™, gdyż szyba emituje bardzo duże iloÅ›ci ciepÅ‚a na pomieszczenie
  • należy uważać przy obsÅ‚udze, aby nie doznać poparzeÅ„
  • nigdy nie zapeÅ‚niać kompletnie niszy na drewno, żeby nie blokować dopÅ‚ywu powietrza do komory grzewczej kominka
  • nie należy również umieszczać tam rzeczy Å‚atwopalnych np. papieru, pudeÅ‚ek zapaÅ‚ek.
  • kiedy nastÄ™puje cofanie siÄ™ dymu przy otwartych drzwiczkach należy podczas zaÅ‚adunku drewna bardzo powoli otwierać drzwiczki, ponieważ zbyt szybkie otwarcie powoduje tÄ… reakcjÄ™. Sprawdzić należy czy dopÅ‚yw powietrza do pomieszczenia jest wystarczajÄ…cy, w tym celu otworzyć okno lub drzwi. Sprawdzić także szczelność komina, jego odpowiedni ciÄ…g a zwÅ‚aszcza drożność, oraz to czy szyber nie jest zamkniÄ™ty.
  • w momencie, gdy kominek wytwarza zbyt maÅ‚o ciepÅ‚a a ogieÅ„ dusi siÄ™ lub wygasa należy dokÅ‚adać drewna gdy jest jeszcze żar, jeżeli go nie ma rozpoczynać palenie drobnym drewnem. Używać należy drewna suchszego o stopniu wilgotnoÅ›ci od 15 do 20%. Należy sprawdzić przewód kominowy: szczelność, ciÄ…g, odpowiedniÄ… wysokość oraz drożność. W przypadku wytwarzania siÄ™ maÅ‚ej iloÅ›ci ciepÅ‚a przy dużych pÅ‚omieniach sprawdzić należy szczelność paleniska lub używać grubszego drewna powyżej Å›rednicy 15 cm.
  • jeżeli jest zbyt duży ciÄ…g kominowy zaÅ‚ożyć reduktor ciÄ…gu. Jeżeli zbyt szybko brudzi siÄ™ szyba należy używać suchszego drewna, unikać zbyt czÄ™stego palenia przy maÅ‚ym pÅ‚omieniu (sÅ‚abej intensywnoÅ›ci) lub otworzyć w zależnoÅ›ci od rodzaju wkÅ‚adu dopÅ‚ywy powietrza na szybÄ™. Dobre funkcjonowanie paleniska może być osÅ‚abione przez zÅ‚e warunki atmosferyczne np. duże wiatry lub mgÅ‚a.


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja ekominki


Zobacz także
Piec kominkowy SIRIUS

Piec kominkowy SIRIUS

Piec kominkowy SIRIUS dedykowany jest do domów już istniejÄ…cych, do nowego budownictwa... ¬ wiÄ™cej...
 
Rozwój innowacyjnych technologii w aspekcie kominków

Rozwój innowacyjnych technologii w aspekcie kominków

WspóÅ‚czesne budownictwo stawia surowe wymagania dotyczÄ…ce elementów konstrukcyjnych... ¬ wiÄ™cej...
 
System pieców kominkowych SIRIUS marki Schiedel

System pieców kominkowych SIRIUS marki Schiedel

Kominek to idealny sposób na ogrzanie wnÄ™trz. Salon wypeÅ‚niony ciepÅ‚em palonego... ¬ wiÄ™cej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook