Werit


Łazienka publiczna - wyposażenie, wymiary, przepisy

artykuł promocyjny


Łazienki i toalety publiczne to miejsca, których prawidłowe wyposażenie musi sprostać wysokim wymaganiom zarówno pod kątem higieny, jak i komfortu i bezpieczeństwa użytkowania. Sprawne drzwi, odporne na częstą eksploatację umywalki i sedesy, suszarki oraz ręczniki papierowe do rąk, a także dozowniki mydła to elementy, których nie może zabraknąć w publicznej toalecie. Jeszcze do niedawna łazienki w miejscach publicznych kojarzyły się z przykrym zapachem i niskim poziomem czystości. Obecnie publiczne przestrzenie łazienkowe projektowane są z dbałością o najmniejsze szczegóły, a względy higieniczne są niezwykle ważne.

Kompleksowe wyposażenie toalety publicznej

fot.: Faneco

 

Oznakowanie toalety publicznej

 

Odpowiednie oznakowanie publicznego pomieszczenia sanitarnego jest niezwykle ważne. W obiektach takich jak galerie handlowe czy porty lotnicze, strzałki, które wskażą kierunek toalety, powinny być dobrze widoczne i czytelne również dla osób starszych i słabowidzących. Także oznakowanie toalety damskiej, męskiej, dla osób niepełnosprawnych oraz matek z dziećmi nie powinno wzbudzać wątpliwości. Proste, znane wszystkim symbole, na kontrastowym tle są proste do odczytania.

 

Oświetlenie publicznego sanitariatu

 

Publiczne toalety to miejsca, które są szczególnie narażone na nadmierne zużycie energii elektrycznej. Bardzo często wychodząc z publicznej łazienki, zapominamy o zgaszeniu światła. Już na etapie projektowania publicznego sanitariatu warto zadbać, aby oświetlenie było maksymalnie energooszczędne. Czujniki, które wykrywają ruch czy urządzenia zarządzające czasem oświetlenia, wyłączają światło w momencie, w którym w pomieszczeniu nie będzie już osób i pozwolą znacząco zredukować ilość zużytej energii.


Oświetlenie w publicznej toalecieOświetlenie publicznej toalety

fot.: I-Valo - przysufitowe oświetlenie do publicznej toalety



Oświetlenie do łazienkiOświetlenie do łazienki

fot.: Pawbol - oprawy oświetleniowe sufitowe i ścienne

Oświetlenie w publicznej toalecie, oprócz kwestii praktycznych, może pełnić także funkcje estetyczne. Oświetlenie o ciepłej barwie sprawdzi się zdecydowanie lepiej niż ostre, zimne, białe światło. Taki typ światła zalecany jest zarówno do oświetlenia głównego, jak również miejscowego.

fot.: Regiolux - oprawa Pirola odporna na wilgoć

W publicznych toaletach komfort i poczucie intymności są szczególnie ważne. Osoby odpowiedzialne za projektowanie przestrzeni łazienkowej bardzo często decydują się na zastosowanie dekoracyjnego, funkcjonalnego oświetlenia już w strefie korytarza prowadzącego do toalety. Lekko przyciemniane, klimatyczne światło ma za zadanie stworzyć atmosferę prywatności i spokoju.


Oświetlenie w miejscu publicznym

fot.: E-technologia - dekoracyjne oświetlenie gwieździste niebo z powodzeniem może być wykorzystywane w publicznych toaletach

 

Przepisy dotyczące publicznych toalet

 

Przepisy dotyczące publicznych toalet reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Warunki techniczne określają z kolei minimalne wymiary pomieszczeń, a także informacje dotyczące liczby toalet, pisuarów oraz umywalek, która zależna jest od ilości osób, które z nich korzystają.


WAŻNE!

 

1. W miejscach pracy toaleta powinna znajdować się w odległości maksymalnie 75 m od stanowiska pracy lub miejsca przebywania ludzi.

2. Posadzka w toalecie publicznej powinna być wykonana z materiału zmywalnego, nieśliskiego i nienasiąkliwego.

3. W ogólnodostępnych łazienkach nie dopuszcza się montażu drzwi przesuwnych ani składanych.

4. Drzwi prowadzące do toalety publicznej powinny zamykać się samoczynnie.

5. W toalecie publicznej musi znajdować wejściowe pomieszczenie izolujące wyposażone w umywalkę z dostępem do ciepłej i zimnej wody. Co najmniej jedna umywalka powinna przypadać na trzy miski WC i trzy pisuary.

6. W toaletach publicznych powinna przypadać co najmniej jedna umywalka na 20 osób, co najmniej jedna miska WC i jeden pisuar na 30 mężczyzn oraz jedna miska ustępowa na 20 kobiet.

7. Ściany pomieszczenia sanitarnego powinny mieć do wysokości co najmniej 2 metrów powierzchnie zmywalne i odporne na wilgoć.

8. Toalety powinny być wyposażone w instalacje i urządzenia do utrzymania wymagań higieniczno-sanitarnych (zawór czerpalny z wężem i wpust podłogowy z syfonem).

9. W publicznych pomieszczeniach sanitarnych należy zapewnić wymianę powietrza w ilości nie mniejszej niż
50 m³ na godzinę na miskę WC
i 25 m³ na 1 pisuar.

10. Pomieszczenie higieniczno-sanitarne powinno mieć wysokość w świetle co najmniej 2,5 m, z wyjątkiem łaźni ogólnodostępnej, której wysokość powinna wynosić co najmniej 3 m.

fot.: KMB STEEL PRODUCT - umywalki do profesjonalnego zastosowania

 

Łazienka w budynku publicznym dla osób z niepełnosprawnością – wymagania

 

Kwestie łazienki bez barier w przestrzeni publicznej regulują przepisy prawa budowlanego z 7 lipca 1994 r., które wskazują jakie budynki powinny być wyposażone w łazienki przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach oraz jakie warunki powinny być w nich spełnione. Do takich miejsc należą obiekty gastronomiczne, placówki oświatowe (szkoły, przedszkola i inne), urzędy, kina i teatry, ale także ośrodki wypoczynkowe. Każda placówka powinna posiadać indywidualny projekt łazienki dla niepełnosprawnych, który będzie zgodny z przepisami BHP i ppoż. Bardzo ważne jest również zachowanie ergonomii w takich miejscach.

Łazienka w budynku publicznym dla osób z niepełnosprawnością ? wymagania

fot.: Akcjum - specjalistyczne wyposażenie łazienek

 

Co powinno znaleźć się w toalecie publicznej?

 

Wyposażenie publicznej toalety powinno być systematycznie uzupełniane. Papier toaletowy, ręczniki papierowe czy mydło to produkty, których nie może zabraknąć w toalecie. Co zatem powinno jeszcze znaleźć się w publicznej toalecie?
 

  • pojemnik na ręczniki papierowe
  • ręczniki papierowe
  • suszarka do rąk
  • dozownik mydła
  • mydło w płynie lub w piance
  • szczotki WC
  • kosze na śmieci
  • środki dezynfekujące
  • odświeżacze powietrza
  • przewijaki dla niemowląt

 

Kosz na śmieci

fot.: Faneco - kosz na śmieci


Przewijak dla dzieci i niemowlątSuszarka do rąk

fot.: Faneco - przewijak dla dzieci i niemowląt oraz suszarka do rąk

 

Pojemnik na papier toaletowy FanecoMitsubishi suszarka

fot.: Faneco - pojemnik na papier toaletowy              fot.: Mitsubishi -  suszarka do rąk Jet Towel Mini

Suszarka do rąk HTT 5 AM TurbotronicSuszarka do rąk Ultronic W

fot.: Suszarki do rąk Stiebel Eltron - HTT 5 AM Turbotronic i Ultronic W

Suszarka do rąk Sanjo   Sanjo dozownik mydła

fot.: Sanjo strumieniowa suszarka do rąk Slim Jet RS-K3 Black i dozownik do mydła SP400Chrom 400 ml

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, Warunki techniczne
Zdjęcia: Faneco, Stiebel Eltron, Akcjum, Mitsubishi, KMB Steel Product, Pawbol, Regiolux, I-Valo, E-technologia, E-skala, Sanjo


Zobacz także
Najmodniejsze kolory armatury do łazienki w 2024 roku

Najmodniejsze kolory armatury do łazienki w 2024 roku

Na rynku pojawiły się nowe wersje kolorystyczne bestsellerowych przycisków marki... ¬ więcej...
 
Baterie do łazienek - jedna kolekcja, spójna stylistyka

Baterie do łazienek - jedna kolekcja, spójna stylistyka

Każda łazienka, bez względu na styl, jaki wybierzemy, musi być urządzona konsekwentnie,... ¬ więcej...
 
Wyposażenie toalet publicznych z Sanjo

Wyposażenie toalet publicznych z Sanjo

Nowoczesna toaleta publiczna powinna być czysta, wygodna i estetyczna. Korzystanie z... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook